Vybrat vhodný plot je někdy složité

Plot, základní bezpečnostní prvek, který by neměl chybět na žádném pozemku. Proč je tak důležitý? Zejména proto, že jasně ohraničuje náš pozemek od okolních parcel, brání nežádoucímu vstupu a chrání majetek před zloději. Dnes se budeme zabývat, jaké typy plotů existují a jaké jsou nejvhodnější pro rodinným domek nebo sportoviště, například u školských zařízení. Vybrat plot není vůbec nic jednoduchého, protože na trhu je velká škála materiálů a tvarů. Ke každému objektu lze vybrat vhodný plot, aby například nekazil snahu architektů.

Před stavbou nového plotu byste si měli jasně definovat, co od něj čekáte. Jednotlivé materiály se od sebe liší odolností, životností nebo náročností na údržbu. Pravidelná údržba několikanásobně zvyšuje náklady! Dalším parametrem je zasazení do okolního rázu, abychom například nezvolili kamenný plot, přitom všichni sousedé mají dřevěné latě.

Ploty pro ohraničení areálů nebo pozemků

Pokud vám nezáleží na designu, ale chcete pouze ohraničit pozemek, nejvhodnější a nejlevnější varianty jsou následující:

  • Drátěný plot,
  • Klasické pletivo,
  • Svařované pletivo,
  • Plotové panely.

Drátěný plot

Jeho bezkonkurenční výhodou je cena, ta je nejnižší, ze všech variant. Bohužel designová stránka není oslňujícím parametrem, protože vás neochrání před zvědavými pohledy a bohužel i zloději.

Klasické pletivo

Jedná se o typické pletivo, které můžeme vidět všude. Je tvořeno čtyřhrannými oky a nejčastěji opatřeno povrchovou úpravou. První vrstva je pozinkovaná, následuje poté druhá plastová.

Svařované pletivo

Další variantou oplocení sportoviště je svařované pletivo, které je velmi odolné. Stejně jako klasické pletivo je i svařované opatřeno dvěma ochrannými vrstvami. První je pozinkovaná a druhá plastová pro ještě vyšší životnost. Pletivo je k dispozici s různými sílami drátu a velikostí ok. Poslední výhodou je velmi jednoduchá montáž, díky samonosné konstrukci. Plot stojí během pár hodin.

Ploty pro rodinné domy

Nyní se dostáváme do fáze, kdy potřebujeme vysoce designový plot k rodinnému domu. Máme na výběr tyto druhy:

  • Plotové panely,
  • Kované ploty,
  • Betonové ploty,
  • Gabionové ploty.

Betonové ploty

Jelikož je trendem minimalizace a použití přírodních materiálů, vhodným typem jsou betonové ploty nebo ploty sypané z kamenů, ke kterým se dostaneme později. Betonové dílce se kotví do sloupků, které jsou vysoce stabilní, nehrozí vyvrácení při prudkém dešti. Výhodou těchto druhů plotů je jejich životnost, která činí až 40 let. Při porostu mechem nebo jiné znečištění vás čeká jediná údržba v podobě tlakové vody.

Gabionové ploty

Jedná se o „ploty z kamenů“, nicméně nejedná se o naházené balvany na sebe. Kameny se umisťují do speciální drátěné konstrukce. V posledních letech se objevují kombinace kamenů a dřeva, což vypadá velmi efektně.

Kované ploty

Nenechte se mást luxusním vzhledem, v dnešní době jsou již podstatně levnější! Jde o již poměrně rozšířený druh oplocení. Pokud vám jde primárně o aristokratický vzhled, jednoznačně sáhnete po této variantě. Životnost těchto plotů je několik desítek let.

 


Kontakt

Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?
Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Copyright © 2022 - created by Joomla4