Protipožární dveře mohou zachránit lidské životy a majetek

Oheň, požár, jedná se o formu hoření, kdy vzniká světlo a poměrně velké množství tepla. Teplo vzniká díky exotermické oxidaci hořlavých plynů, které se uvolňují z věci, která hoří. Aby oheň vznikl, musí být daná látka vystavena zdroji energie. O další fázi hoření se „stará“ oheň sám. Požár uhasne ve chvíli, kdy vyhoří všechen hořlavý materiál nebo není k ohni přístup kyslíku. Bohužel někdy je oheň nevyžádaný a ohrožuje lidské životy, proto se snažíme bojovat proti vzniku nebo proti šíření, pokud se nám nepodaří zárodek uhasit.

Podmínky požární ochrany stanovuje:

  • Ministerstva a jiné správní úřady
  • Právnické a fyzické osoby
  • Orgány státní správy a samosprávy na úseku požární ochrany

Požární ochrana je stanovena několika zákony a vyhláškami, které zabezpečují podmínky pro účinnou ochranu života, zdraví a majetku před požáry. Prvním je zákon č. 133/1985 Sb., o požární ochraně a vyhláška č. 246/2001 Sb., o stanovení podmínek požární bezpečnosti a výkonu státního požárního dozoru (vyhláška o požární prevenci).

Požární odolnost

S požáry souvisí pojem tzv. požární odolnost. Mnozí již tuší, o co se jedná, pro pořádek si krátce vysvětlíme, o co se jedná. Pokud hovoříme o požární odolnosti daného produktu nebo materiálu, máme na mysli vlastnost, která označuje, jak dlouho bude odolávat při vystavení ohni. Čím větší je odolnost, tím déle materiál vydrží, než se začne bortit nebo jinak znehodnocovat. Jedná se o schopnost stavebních konstrukcí odolávat účinku požáru.

Protipožární dveře

Dveře jako takové slouží k oddělení místností. Podobnou funkci mají speciální protipožární dveře, které se starají o zamezení šíření vzniklého požáru uvnitř budovy tím, že rozdělní prostor na menší požární celky.

Aby zákazníkům bylo při výběru jasné, jaké protipožární dveře kupují, jsou rozdělený do několika kategorií, lišící se materiálem a odolností. Jedná se o tyto kategorie:

  1. EW - omezující požár, u kterých je sledováno množství sálavého tepla vyzařující z povrchu na straně odvrácené od požáru.
  2. EI - bránící požáru, u kterých se na straně odvrácené od požáru sleduje přímo povrchová teplota.
  3. DP1 - jsou ocelové dveře (vnitřní i venkovní varianta, plné i prosklené, stěny a vrata)
  4. DP2 - jsou ocelové dveře (vnitřní i venkovní varianta, plné i prosklené, stěny a vrata) jsou též v hliníkové úpravě
  5. DP3 - jsou dřevěné dveře (vnitřní i venkovní varianta, plné i prosklené, stěny, a repliky historických dveří kazetových a další...)

Pokud si stále netroufáte vybrat vhodné protipožární dveře, doporučím vám obrátit se na společnost Spedos, která se zabývá výrobou vrat a dveří. Ve svém sortimentu mají také protipožární uzávěry. Nejprodávanějším produktem jsou protipožární dveře ew 30 dp1.

 


Kontakt

Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?
Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Copyright © 2022 - created by Joomla4