Brázděte městské silnice na skútru

Ti, kterým ještě není 18 let mnohdy sahají po skútrech a o těch se budeme bavit. Dnes si rozšíříme znalosti v problematice skútrů, jejich základní výbavě, specifikacích a samotnému rozdílu oproti normální motocyklu, chcete-li motorce.

Co je to skútr?

Jedná se o jednostopé vozidlo, podobající se motocyklu. Charakterizují jej:

  1. Malá kola,
  2. Motor s malým objemem (obvykle 50-125 cm³),
  3. Částečná kapotáž s podlážkou s absencí horní části rámu.

Když se podíváme na řidiče, ten sedí poněkud zvláštním způsobem, tedy snožmo, podobně jako by seděl na židli. Kde se vzala ona popularita skútrů? První rozkvět zažily v 60. letech ve Velké Británii, kdy tvořily ikonu životního postoje milovníků jazzu, blues a soulu, kteří provokovali rock´n´roll mládež jezdících na motocyklech.

Moderní skútry jsou často vybaveny bezstupňovou převodovkou neboli variátorem, tudíž odpadá nutnost řazení rychlostních stupňů. Skútry se hojně používají jako městská "přibližovadla", zejména díky kompaktním rozměrům a minimální údržbě. Většinu modelů můžete dovybavit o nosič na zavazadla nebo kufr. Nejpopulárnější jsou skútry Kentoya.

Motocykl vs. skútr

Skútr se od motocyklu odlišuje zejména menší kapotáží, což negativně ovlivňuje ochranu řidiče a spolujezdce. Co se týká ovládání, jedná se o velmi mrštný a jednoduchý stroj, který díky variátoru zvládne ovládat i naprostý "necita" ke spojce. Díky absenci nervů při řazení se můžete plně věnovat dopravní situaci před vámi.

Povinná výbava motocyklů v ČR

Tak jako u automobilů i u motocyklů se setkáváme s legislativou definovanou povinnou výbavu jednostopého vozidla. Podobu určuje vyhláška Ministerstva dopravy ČR o schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích č. 341/2014.

Povinná výbava není nic jiného, než o soubor doplňků, nástrojů a náhradních dílů, které musí být nezbytně přítomny ve vozidle, pokud je provozováno na veřejných komunikacích. Tato výbava popisuje a určuje tyto věci:

  • Náhradní pojistka (od každého druhu 1ks)
  • Lékárnička

Pokud legislativu ignorujete, tak musíte počítat s postihem ve formě pokuty až do 2.000,- Kč. Nicméně jen opravdový blázen by se vystavoval ještě většímu nebezpečí, kdyby s sebou nevozil základní lékárničku pro případ lehkých úrazu.

 


Kontakt

Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?
Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Copyright © 2022 - created by Joomla4