Spediční firma za vás obstará přepravou zboží

Setkali jste se již někdy s pojmy jako spedice nebo logistika? Většina lidí si myslí, že se jedná o jedno a to samé, někteří tuší, že tam rozdíly budou, ale jen minimální. Jak to vlastně skutečně je už ví jen expert nebo člověk, který se tímto živí. Dnes si osvětlíme, co znamená pojem spediční společnost.

Spediční firma

Společnost, která se zabývá spedicí nedělá nic jiného, než že smluvně obstarává přepravu zboží z místa A do místa B. Spedice je světovým trendem, což dokazuje, že 80 % všech přeprav v mezinárodním obchodě je realizováno právě prostřednictvím spedice. Je však důležité pamatovat, že tuto přepravu nemusí realizovat! V čem spočívá výhoda, klient, který si objedná přepravu se o nic nestará, všechny problémy řeší spediční firma. Bohužel tato společnost ve většině případů neodpovídá za kvalitu provedení služeb, které dohodla, odpovědnost za škodu má dopravce.

Zasílatelská smlouva

Jedná se o nejdůležitější dokument, který legislativně vymezuje celou činnost spediční společnosti. Ve smlouvě je uvedeno, že se "speditér zavazuje že za úplatu, vlastním jménem, ale na účet příkazce a na jeho riziko obstará přepravu věci z místa odeslání do místa určení a obyčejně i další, ve smlouvě definované služby".

Mezinárodní organizace IATA

Tato mezinárodní organizace sdružuje spediční společnosti. Její historie sahá do roku 1926, kdy byla ve Vídni založena s cílem koordinace a unifikace:

 • Přepravních postupů,
 • Smluvních náležitostí,
 • Používaných dokumentů.

Mezinárodní obchodní podmínky INCOTERMS

Tyto podmínky jsou platné pro přepravu zboží a upravují platby za dopravu, rizika a povinnosti mezi dopravcem, kupujícím a prodávajícím, používají se v mezinárodních kupních smlouvách. Z hlediska řízení jsou smluvním obchodním standardem, který akceptují vlády, právní autority a obchodní společnosti po celém světě. Aktuálně platnými jsou INCOTERMS 2010.

 1. Skupina E – kupující si odváží zboží přímo ze závodu prodávajícího, přičemž přebírá veškerou zodpovědnost.
  Podmínka EXW (Ex Works)
 2. Skupina F – prodávající je nucen dodat zboží dopravci, kterého si kupující vybral
  Podmínka FCA (Free Carrier)
  Podmínka FAS (Free Alongside Ship)
  Podmínka FOB (Free On Board)
 3. Skupina C – přepravné platí pouze prodávající, nikoliv kupující
  Podmínka CFR (Cost and Freight)
  Podmínka CIF (Cost, Insurance and Freight)
  Podmínka CPT (Carriage Paid To)
  Podmínka CIP (Carriage and Insurance Paid to)
 4. Skupina D – prodávající přebírá náklady i rizika po celou dobu přepravy zboží
  Podmínka DAP (Delivered at Place)
  Podmínka DAT (Delivered at Terminal)
  Podmínka DDP (Delivered Duty Paid)

 


Kontakt

Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?
Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Copyright © 2022 - created by Joomla4