Podnikatelská půjčka neslouží jen pro rozjezd podnikání

Dnes se bude řeč o podnikání ale ve smyslu jeho financování. Pokud s podnikáním začínáte, zkrátka potřebujete peníze! Pokud nemáte našetřeno, budete potřebovat půjčit a v tom je mnohdy problém. Banky sice nabízejí podnikatelské úvěry, bohužel pro získání potřebujete alespoň roční historii. Podnikatelská půjčka není vhodná jen pro rozjezd podnikání mnohdy se k ní podnikatelé uchylují ve chvíli, kdy potřebují pokrýt nějaké ztráty nebo zachránit podnikání.

Druhy podnikatelských úvěrů

Pokud se budeme zabývat těmito úvěry, lze je rozdělit do tří kategorií:

  • Investiční úvěry,
  • Provozní úvěry,
  • Úvěr se zárukou Evropského investičního fondu.

Vysoké riziko pro banku

Máte-li jako podnikatel historii, není v získání úvěru příliš velký problém. Pokud žádáte půjčku pro začínající podnikatele, máte problém. Proč? Banky si nemohou dovolit jít do velkého rizika, mohlo by se stát, že by o své peníze přišly. Bohužel podnikatel, který začíná podnikat je opravdu vysokým rizikem! Obecně platí, že pro banky jste "spolehlivý" po jednom roce bezproblémového podnikání, pokud předložíte rozumný podnikatelský plán, půjčku pravděpodobně získáte.

Obtíže při vyřizování podnikatelského úvěru

Jakékoliv žádání o peníze představuje značný problém, je tedy potřeba se obrnit značnou trpělivostí a zkusit to u více bank najednou. Musíte však počítat s tím, že banky si vás pořádně "proklepnou", aby měly jistotu, že své peníze a úroky dostanou zpět.

  • První aspektem, která vás může distancovat od peněz banky je špatná platební morálka v minulosti nebo nedokonalý podnikatelský plán. Snažte se tedy platit své závazky včas a řádně, protože toto jsou první věci, které banky kontrolují, než vám udělí úvěr.
  • Podnikatelské úvěry patří mezi "top" bankovní produkty, proto jej můžete najít téměř v každé z českých bankovních institucí. Tyto instituce se snaží pomáhat zejména malých a středním firmám, kteří potřebují překlenout dobu, než je jim zaplacena faktura od odběratele.
  • Zajištění úvěru je nezbytností, tento aspektem velmi často maří nebo výrazně prodlužuje celý proces udělení úvěru podnikateli. Zajištěné úvěry mají banky v oblibě, výměno za to klientovi nabízejí rychlejší sjednání a lepší úrok. Nejlepší zástavou je byt v lukrativní lokalitě.
  • Kontrola aktiv
    Banky před schválením podnikatelského úvěru velmi často lustrují aktiva. Ty se dělí na dlouhodobý majetek a oběžný majetek. Zájem bank o aktiva je jednoduchý, protože v případě špatné platební morálky se banky "zahojí" třeba na nemovitosti nebo výrobní lince.

Podnikatelský úvěr pro krytí ztrát nebo záchranu podnikání

Dostanete-li se v podnikání do problémů, se kterými nepočítáte, může to znamenat konec s podnikáním. Příkladem je tzv. druhotná platební neschopnost. Tou se označuje situace, kdy nejsme schopni platit své závazky, protože nám nebyly zaplaceny faktury od odběratelů.
Banky nabízejí produkty, které poskytují provozní financování, kterými zlepšíte svůj finanční tok, tedy cash-flow.
Pokud potřebujete pokrýt jakoukoliv ztrátu ve svém podnikání i pro tento účel lze použít podnikatelský úvěr. Ztráty mohou vzniknout během momentu, například špatným rozhodnutím managementu. Tyto produkty nabízejí zejména nebankovní subjekty, kteří vám půjčí například 10 milionů Kč.

 


Kontakt

Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?
Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Copyright © 2022 - created by Joomla4