Co obnáší práce instalatéra

Instalatér je zaměstnání, které je bude vždycky potřeba. Kolikrát už se stalo, že se vám pokazil například rozvod vody a vy jste nemohli sehnat nikoho, kdo by vám poruchu opravil? Instalatérů je čím dál méně a my se dnes podíváme na to, co všechno taková práce obnáší.

Na začátek si dáme trošku teorie, abychom si vysvětlili základní pojmy. Slovo instalatér pochází z francouzštiny. Je to řemeslník, jehož hlavní náplní práce je instalace různých druhů rozvodů. Instalatéři se potom dělí podle specifického zaměření. Určitě si vybavíte například vodoinstalatéra, který se zabývá vším, co souvisí s vodou. O rozvod tepla se stará topenář a o plynové rozvody plynař. Kromě samotné instalace rozvodů se instalatéři starají také o kontroly, opravy a rekonstrukce. Je dobré spolupracovat stále se stejným instalatérem, protože vaše rozvody zná a je schopen lépe určit problém. Prací instalatéra se většinou zabývají lidé, který mají v daném oboru výuční list. Samozřejmě také potřebují vlastnosti jako je zručnost, přesnost a trpělivost. V kritických situacích také určitá míra kreativity. V průběhu historie se práce instalatéra dost měnila, hlavně díky technologickým pokrokům. Jako příklad bychom zmínili například změnu používaných materiálů, které postupně přecházely od litiny přes ocel až po dnešní oblíbený PPR. Jeho obliba je tak vysoká díky jeho vlastnostem, mezi které patří například snadná manipulace, nízká váha, dlouhá životnost a ekologická nezávadnost.

Práce instalatéra zahrnuje mnoho různých činností od těch úplně obyčejných, po složitější montáže nebo opravy. Kromě rozvodů se instalatér někdy zabývá také správou spotřebičů, které s nimi souvisí. Ať už se jedná o spotřebiče pracující s vodou, například pračky, nebo spotřebiče určené k topení - radiátory. Instalují také různá zařízení nebo boilery, dělají nové rozvody stupaček, starají se o úpravu tvrdosti vody a samozřejmě pravidelné kontroly a revize.

instalatérský materiál

Při své práci používají instalatéři instalatérský materiál. Ten se liší podle toho, jakým oborem se daný instalatér zabývá. U vodoinstalatérů jsou to například hadice na vodu, vodoměry, vodní filtry, ventily, trubky a izolační materiál. Instalatéři topení používají zase termostaty a regulace a potrubí pro vedení tepla. Důležitým pojmem v oblasti instalatérství je armatura - pomocný prvek potrubí - izolace, ventily a podobně. S různými nástroji se musí instalatéři naučit zacházet, aby byli schopni vykonávat svou práci.

A až budete mít instalatérský materiál, můžete si nainstalovat třeba nástěnnou klimatizaci :)


Kontakt

Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?
Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Copyright © 2022 - created by Joomla4