Jak je velký coronavirus?

Coronavirus je hodně malý. Je to vir, takže jeho velikost se pohybuje okolo 0.1 mikrometrů. Pro představu: Lidská buňka má velikost 30 mikrometrů. 

Velikost koronaviru

1000 mikrometrů, se pak ve velikosti rovná jednomu milimetru. Pokud bychom měli na jednom místě naskládaných 10 000 virů Coronaviru, pak by byly nejspíš viditelné okem.

Coronavirus se tak nejspíš lehce dostane přes šátek na obličej, pokud vám někdo kýchne do obličeje. Pokud ale dotyčný člověk, který kýchal, má šátek přes ústa, pak se nenakazíte. Koronavirus je totiž přenosný kapénkově, to znamená, že se při kýchnutí do šátku jeho míra infekce razantně snižuje.

Jak velký je virus v počtu případů?

K dnešnímu dni (23.03.2020) je ve světě 341 560 případů. V České republice je tomu pak 1 165. Počet případů tak stále roste a roste i růst. To znamená, že ještě nejsme z nejhoršího venku a současná omezení potrvají. Ve zdroji nákazy, čínském Wuhanu, už se několik dní po sobě neobjevil nový případ, ale virové epicentrum se přesunulo do Itálie, kde se koronavirus stal velmi problémový. 

 

Co dělat pokud mám podezření na koronavirus?

Snažte se zamezit kontaktu s dalšími lidmi a kontaktuje svého praktického lékaře, který vám dá další doporučení. Pokud se jedná o vážný případ, to znamená horečka, suchý kašel a zhoršené dýchání, tak zavolejte na linku 155 a postupujte podle pokynů operátora. 

 

Jak se bránit proti koronaviru? 

Pravidelně sledujte zprávy a informační portál ministerstva zdravotnictví. Snažte se co nejvíce zůstat doma a pokud možno, tak z domu i pracujte a jídlo si nechejte dovážet. Umývejte si ruce a při pohybu mimo domov noste šátek, roušku, cokoliv, co vám zakryje nos a ústa. Zakrytí obličeje vám sice nepomůže při obraně před koronavirem, ale zamezíte tak možnosti, že nakazíte někoho dalšího.

 

#spolutozvládneme


Kontakt

Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?
Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Copyright © 2022 - created by Joomla4