OSB Desky

Co to vůbec jsou ty OSB desky? Možná vám víc řekne dřevotříska. Ano, za zkratkou OSB se opravdu skrývá dřevotříska, kterou všichni známe.

Jedná se o jeden z nejoblíbenějších materiálů zejména v oblasti dřevostaveb. Hodí se jako podklad pro podlahu nebo pro šindele. Dáme si trochu historie. OSB desky se začaly vyrábět zhruba v 50. letech minulého století v Severní Americe. Původně sloužily jako mnohem levnější varianta stavebních materiálů, jako například překližek. Jsou tam oblíbené doteď. To dokazuje fakt, že Američané spotřebují více než polovinu celosvětové produkce OSB desek. Není se čemu divit, dřevotříska má mnoho způsobů využití a její použití při stavbě je rychlé a velmi snadné. Navíc i velké kusy jsou v porovnání s jinými materiály velice lehké a manipulace s nimi ve většině případů nevyžaduje pomocnou techniku.

OSB desky Zlín se vyznačují svým typickém vzhledem. Na povrchu můžete vidět slisované třísky, které mají většinou 5-7 centimetrů. Celá deska se skládá ze tří vrstev. Vrstvy na okrajích mají třísky slisované ve směru delší strany desky. Třísky prostřední vrstvy zase směřují ve směru té kratší strany a zároveň je ze všech vrstev nejtlustší, tvoří zhruba polovinu objemu celé desky. Dřevotřískové desky jsou lepeny pryskyřicí, jejíž celkový podíl na desce tvoří asi 2,5% celé váhy. Nejčastěji využívané dřevo je borovice. Nejčastěji se setkáte se dvěma druhy konstrukce OSB desek. Buď mají perodrážku, která umožňuje snadné spojení dvou desek a nebo kolmou hranu, která dělá z desky skvělý materiál pro opláštění konstrukcí. Záleží na tom, pro jaký účel desku pořizujete.

Mezi velké výhody dřevotřísky patří tepelný odpor, překvapivě dobrá odolnost proti požáru, zdravotní nezávadnost, snadná manipulace a dostupnost. Velmi podobné OSB deskám jsou desky Durélis, které se vyznačují ještě větší odolností.


Kontakt

Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?
Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Copyright © 2022 - created by Joomla4