Domácí pískovačka není to, co potřebujete

Pískování neboli proces, kdy se zbavujete starého nánosu nečistoty nebo nátěru vlivem proudu vzduchu a mikročástic písku nebo jiného abrazivního materiálu. Jedná se o velmi hojně používanou metodu, která se řadí mezi poměrně levné a velmi účinné metody, jak připravit povrch k lakování. V tomto článku se zaměříme na moderní pískovací techniku, tedy mobilní zařízení a druhy abraziv, které jsou nezbytné k procesu.

mobilní tryskání

Tryskání je úprava povrchu materiálu pomocí drobných částeček, které povrch zdrsní a zbaví ostatních nečistot. Princip je takový, že proud abrazivních částic je vrhán proti materiálu pod velkým tlakem. Mnoho lidí nazývá pískování také tryskáním, jedná se o jedno a totéž slovo, takže se nejedná o žádnou chybu, kterou bychom mystifikovali své okolí.

Pískovací kabiny

Aby bylo možno vůbec pískovat, je zapotřebí pískovací kabina. Ta umožňuje bezpečné tryskání, kdy je tryskaný díl umístěn v kabině a obsluha stojí venku. Veškerá manipulace probíhá pomocí otvorům, ve kterých gumové rukavicemi. Do těch obsluha vsune ruce a následně může tryskat podle potřeby, aniž by ohrožoval své zdraví nebo okolí.

Jednotlivé díly kabiny:

  1. Pískovací kabina
  2. Vzduchový a abrazivní systém
  3. Rekuperační jednotka
  4. Odsávač prachu

mobilní tryskání

Potřebujete-li pískovat jen občas, a hlavně na různých místech? Právě pro vás je tady pískovačka pro mobilní tryskání. U tohoto zařízení nejste omezováni prostorem nebo velkostí předmětu který otryskáváte. Jednoduše dojdete, nasadíte helmu s přístupem přefiltrovaného vzduchu a můžete jít na věc. Pro pohon se používají naftové kompresory a ovládá se pomocí pneumatických kleští.

Abrazivní materiál

Abyste dokázali odstranit silnou vrstvu barvy nebo rzi, potřebujete velmi tvrdý materiál, kterému se říká abrazivo. Jedná se o člen, který je v přímém kontaktu s předmětem a je vrhán pod vysokým tlakem vzduchu na předmět. Velmi důležitý je výběr, protože nevhodný materiál může předmět nevratně poškodit nebo naopak neudělá vůbec nic, což jsou vyhozené peníze. Abraziva se liší svou hrubostí a tvrdostí. Prvním abrazivem pro tryskání, který se používal k pískování byl překvapivě obyčejný písek, protože byl všude. Nyní se však nejčastěji používá korund, balotina, zirblast, ocelová drť, skořápky ořechů nebo písek.

 

 


Kontakt

Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?
Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Copyright © 2022 - created by Joomla4